Protetyka

Protetyka ma na celu uzupełnienie brakujących zębów i/lub odtworzenie utraconych fragmentów zęba. Głównym założeniem jest przywrócenie prawidłowych funkcji uzębienia, jakimi są gryzienie, żucie, mowa czy ładny uśmiech.

Odtworzenie uzębienia jest ważne ponieważ zapobiega dalszym przemieszczeniom, przeciążeniom i starciom pozostałych zębów ma również bardzo duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego a także duże znaczenie społeczne, poprawia komunikację i wzmacnia poczucie własnej wartości.

Jakie są główne wskazania do leczenia protetycznego?

  • Zęby zniszczone przez próchnicę, złamane, starte patologicznie
  • Pojedyncze braki zęba lub kilku zębów
  • Braki wszystkich zębów (bezzębie)

Korony i mosty są na stałe mocowane w jamie ustnej pacjenta co sprawia że komfort ich użytkowania jest porównywalny do sytuacji, w której pacjent posiada własne, zdrowe zęby. Niewątpliwą zaletą koron i mostów protetycznych jest to, że doskonale potrafią się wkomponować w naturalne i pozostałe uzębienie nie stwarzając przy tym efektu sztuczności.

Protezy zarówno akrylowa, szkieletowa czy protezy elastyczne wskazane są przy większych brakach zębów. Rodzaj protezy dobierany jest indywidualnie do warunków panujących w jamie ustnej a więc tym samym do każdego pacjenta.